Przygotowanie do pierwszego zabiegu depilacji laserowej jest bardzo ważne, dlatego właśnie powstał ten artykuł. Depilacja laserowa to procedura polegająca na usuwaniu niechcianego owłosienia poprzez wystawienie ich na działanie wiązek laserowych, które niszczą leżący pod nimi mieszek włosowy. Jest to jedna z najczęstszych procedur kosmetycznych i jest dostępna na rynku już stosunkowo długo. Stał się szeroko stosowaną i zatwierdzoną dermatologicznie alternatywą dla innych metod usuwania włosów, w tym woskowania i golenia. Typowe miejsca zabiegu depilacji laserowej obejmują okolice bikini, wąsik, podbródek, nogi i pachy. Jednak zanim przystąpimy do wizyty warto dowiedzieć się jak wygląda przygotowanie do pierwszego zabiegu depilacji laserowej. 

Na czym polega zabieg depilacji laserowej?

Depilacja laserowa jest zabiegiem  wykonywanym przez wykwalifikowanego kosmetologa za pomocą profesjonalnych maszyn emitujących wiązki laserowe, które przenikają na odpowiednią głębokość i uszkadzają tylko mieszek włosowy. To światło jest kierowane na skórę, powodując selektywnie miejscowe uszkodzenie mieszków włosowych tym samym hamując wzrost włosów, nie uszkadzając reszty skóry. Lasery są szczególnie czułe na melaninę barwnik włosa, który kumuluje się właśnie w mieszkach. Melatonina z łatwością pochłania światło przez co przyciąga promienie laserowe. Ze względu na ten mechanizm depilacja laserowa daje najlepsze rezultaty w przypadku włosów ciemnych na jasnej skórze. Usuwanie włosów jasnych bywa problematyczne ze względu na mniejszą zawartość melatoniny.

Gdy mieszki włosowe naturalnie się regenerują, a cykl wzrostu włosów wznawia się. Konieczne może być wykonanie kilku zabiegów depilacji laserowej, aby całkowicie zniszczyć mieszki włosowe.

Korzyści depilacji laserowej ciała

Za pomocą lasera kosmetolodzy mogą bezpiecznie i skutecznie leczyć duże obszary z minimalnym ryzykiem dyskomfortu i powikłań niż inne metody redukcji owłosienia. Największymi zaletami depilacji laserowej są:

 • Precyzja – lasery mogą precyzyjnie i selektywnie celować w ciemne pasma włosów, a nie w otaczająca je skórę.
 • Przewidywalność wyników –  około 90% pacjentów doświadcza trwałej utraty owłosienia po około 3-5 sesjach.
 • Szybkość i wygoda – jeden impuls lasera, który zajmuje tylko ułamek sekundy, może usunąć znaczną ilość włosów w tym samym czasie. Małe obszary, takie jak wąsik , można leczyć w ciągu kilku sekund.
 • Bezbolesne – laserowa depilacja nie powoduje dyskomfortu i bólu, które występowałyby podczas woskowania, a także efektów złego golenia.

Przygotowanie do pierwszego zabiegu depilacji laserowej

Depilacja laserowa jest uważana za zabieg medyczny. Przed jego wykonaniem  zabiegu kosmetolog może zapytać o historię medyczną oraz wykonać podstawowe badanie fizykalne, szczególnie w obszarze, w którym zabieg zostanie wykonany. Przed zabiegiem zaleca się:

 • 6 miesięcy wcześniej:  Przestań przyjmować retinoidy doustne
 • 4-8 tygodni przed: Nie poddawaj się zabiegom wyrywania włosów za pomocą urządzeń takich jak pęseta, wosk lub depilator. Maszynki i kremy do golenia są dozwolone.
 • 4-6 tygodnie przed: Ogranicz swoją ekspozycję na słońce i nie korzystaj z innych opcji sztucznego opalania takich jak solarium czy opalanie natryskowe.
 • 4 tygodnie wcześniej:  Nie używaj kremów ani maści, które zawierają w swojej formule witaminę A, witaminę C, kwasy owocowe i retinoidy.
 • 1 tydzień wcześniej:  Przestań stosować światłoczułe (fototoksyczne, fotoalergiczne) leki ziołowe (ziele dziurawca, nagietek) i  produkty kosmetyczne o właściwościach złuszczających (np. Peeling enzymatyczne)
 • 1 tydzień wcześniej:  Nawilżaj intensywnie ciało na tydzień przed zabiegiem, aby mieć pewność, że skóra będzie w dobrej kondycji.
 • 1 dzień wcześniej: Podczas zabiegu skóra musi być ogolona. Inny nieogolony obszar zostanie poddany „testom płatkowym” w celu zweryfikowania koloru i grubości włosów przez lasera

Przygotowanie do pierwszego zabiegu depilacji laserowej – Czego nie robić?

Przygotowanie do pierwszego zabiegu depilacji laserowej obejmuje szereg zakazów, których warto przestrzegać dla osiągnięcia najlepszych efektów. 

 • Unikaj peelingów chemicznych, woskowania i wyrywania przynajmniej na cztery tygodnie przed zabiegiem.
 • Unikaj słońca i solarium.
 • Unikaj stosowania dezodorantów, perfum i innych możliwych substancji drażniących przed i po zabiegu.
 • Unikaj przyjmowania aspiryny, suplementów ziołowych i leków przeciwzapalnych.

Czego można się spodziewać podczas depilacji laserowej?

Procedura jest stosunkowo prosta. Kosmetolog po prostu przykłada do  skóry urządzenie wytwarzające wiązki laserowe. W zależności od rodzaju użytego lasera na końcówce głowicy może znajdować się środek chłodzący lub żel chroniący skórę. Po włączeniu urządzenia laserowego wiązka lasera przechodzi przez skórę bezpośrednio do mieszków włosowych.