W Polsce już nastolatki od 12 roku życia rozpoczynają swoją przygodę z depilacją, zwłaszcza nóg i pach. To tylko świadczy o tym, że kult gładkiego ciała ma ogromne znaczenie. Nic dziwnego – chodzi nie tylko o estetykę, ale też komfort. Do najpopularniejszych metod usuwania owłosienia niezaprzeczalnie należy depilacja laserowa. Wygodna i korzystna cenowo, gwarantuje najlepsze efekty – włoski nie pojawiają się na skórze przez wiele tygodni. Kluczowe pytanie brzmi jednak: jakie są przeciwwskazania do depilacji laserowej?
Depilacja laserowa – gdzie możesz ją wykonywać?
Żmudne golenie ciała zwykłą maszynką lub depilatorem nie jest ani wygodne, ani praktyczne. Nierzadko takie tradycyjne metody kosztują Cię nie tylko mnóstwo czasu, ale też bólu. Prowadzą do wrastania włosków i nieprzyjemnych podrażnień. Dlatego coraz więcej osób korzysta z możliwości depilacji laserowej, przeprowadzanej tak naprawdę na każdej partii ciała. Gdzie ten zabieg jest wykonywany najczęściej?
- Okolice bikini – z przyczyn estetycznych i higienicznych większość pań woli usuwać włoski z miejsc intymnych. Depilacja laserowa to najwygodniejsza metoda, gdyż tradycyjne sposoby golenia często podrażniają tak delikatną skórę, a nawet prowadzą do zapalenia mieszków włosowych oraz infekcji. Depilacja laserowa bikini może obejmować usunięcie włosków na linii stringów, aż po pachwiny, wargi sromowe, pośladki i obszar pomiędzy. To klientka decyduje, z jakich dokładnie miejsc chce się pozbyć owłosienia.
- Nogi – jedna z największych partii podlegających depilacji. To praktycznie bezbolesny nieinwazyjny zabieg, w którym laser uderza tylko w mieszki włosowe, nie uszkadzając przy tym skóry.
- Pachy – depilacja laserowa tego obszaru przebiega najszybciej. Wystarczy tylko kilka sesji, aby pozbyć się owłosienia pod pachami. Szczególnie panie upodobały sobie ten zabieg, dzięki któremu mogą o każdej porze roku zakładać bluzki i sukienki na ramiączkach, bez obaw o wystające owłosienie.
- Plecy i kark – depilacja wykonywana nie tylko u kobiet, ale też mężczyzn. Niektórzy panowie mają bardzo bujne owłosienie, które jest uciążliwe szczególnie w upały. Depilacja laserowa likwiduje nawet do 96% owłosienia z pleców.
Przeciwwskazania do depilacji laserowej – jakie dokładnie są?
Przeciwwskazania do depilacji laserowej to przede wszystkim świeżo opalona skóra. Ważne, by przed zabiegiem unikać opalania i samoopalaczy, aby zapobiec nadwyrężeniu naskórka. Jakie są pozostałe przeciwwskazania do depilacji laserowej?
- Przyjmowanie leków światłouczulających, które ingerują ze światłem lasera. Są to głównie antybiotyki, w tym leczące trądzik oraz leki antydepresyjne. Ponadto organizm w trakcie kuracji antybiotykowej jest osłabiony, więc trudno przewidzieć jego reakcję.
- Zażywanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Należy je odstawić około 2 dni przed wizytą. Chociaż są wyjątki – jedną z substancji, która nie ma właściwości światłouczulających jest paracetamol.
- Przeciwwskazaniem przed depilacją laserową są ciąża, cukrzyca, choroby endokrynologiczne, nowotwory oraz infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze w miejscu wykonania zabiegu.
- Zabieg depilacji laserowej nie jest przeznaczony dla osób z metalowymi implantami i wszczepionym defibrylatorem lub stymulatorem serca.
- Osoby z chorobami skóry, takimi jak bielactwo, łuszczyca lub z przerwaną ciągłością naskórka także nie mogą wykonać zabiegu.
Inne przeciwwskazania do depilacji laserowej to stosowanie samoopalaczy, bronzerów, betakarotenu ustnie, a w okolicy pach blokerów potu, takich jak Etiaxil. Ponadto w razie szczepienia należy odczekać dwa tygodnie od iniekcji, podobnie jak po zdjęciu rentgenowskim tydzień. Do przeciwwskazań należą też zażywanie środków nadwrażliwych na światło, np. dziurawca lub nagietka oraz preparatów z witaminą A i jej pochodnymi, takimi jak retinoidy, izotretyonina.